Odblaski dla seniorów – bezpieczeństwo osób starszych na drodze

Opublikowane: 2023-05-22

Bezpieczeństwo na polskich drogach wciąż pozostawia wiele do życzenia. Szczególnie powinni dbać o nie seniorzy, u których m.in. dłuższy czas reakcji sprawia, że muszą zachować wzmożoną ostrożność. Sprawdźmy więc, jak zadbać o bezpieczeństwo osób starszych na drodze oraz jak mogą pomóc w tym odblaski dla seniorów. Serdecznie zachęcamy do lektury.

Rady dla pieszych

Bezpieczeństwo na drodze – nie tylko dla pieszych seniorów – to przede wszystkim odpowiednie przygotowanie i świadomość istniejących zagrożeń. Ze szczególnym ryzykiem wiąże się spacerowanie po zmroku oraz w terenie niezabudowanym, w którym często nie ma chodnika, a jedynie wąskie pobocze. W przypadku takich spacerów absolutnie niezbędne są dobrze widoczne odblaski umieszczone na ubraniach.

Jeśli chodzi o odblaski dla osób starszych, to warto wybrać zwłaszcza kamizelki odblaskowe, które dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów. Co ciekawe, mogą być także spersonalizowane, np. z indywidualnie dopasowanymi grafikami lub podpisami. Alternatywą są opaski odblaskowe, które można nosić na rękach lub owinąć wokół kostki. W tym przypadku istotne jest jednak to, aby były one dobrze widoczne. Dlatego najlepiej zdecydować się na kilka takich elementów.

bezpieczeństwo osób starszych na drodze

W zakresie przygotowania – zwłaszcza w przypadku seniorów – warto także dopasować obuwie do warunków na drodze. Chodzi tutaj zwłaszcza o zimę, gdy ryzyko przewrócenia na ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni jest znacznie wyższe. Dlatego tak istotne jest noszenie prawidłowo dopasowanych butów z dobrze trzymającą podeszwą, które pozwolą zminimalizować ryzyko upadku.

Bezpieczeństwo dla osób starszych, a zasada ograniczonego zaufania

Zasada ograniczonego zaufania to jeden z najważniejszych czynników, jeśli chodzi o bezpieczne poruszanie się po drodze. Co oznacza ona w praktyce? Nawet w przypadku przechodzenia przez przejście dla pieszych, gdy ma się pierwszeństwo, konieczne jest upewnienie się co do zamiarów kierowców. Dotyczy to również przejść z sygnalizacją świetlną, gdy widoczne jest zielone światło. Senior powinien bowiem sprawdzić, czy wszystkie pojazdy zatrzymały się i czy może on w tym miejscu bezpiecznie wejść na jezdnię oraz przejść na drugą stronę.

Zachowanie szczególnej ostrożności konieczne jest również na parkingach. Mimo że samochody jeżdżą na nich wolniej, to pieszy musi uważać na nich niemniej, aniżeli na szosach.

Bezpieczna droga bez telefonu

Korzystanie z urządzeń na drodze działa w sposób rozpraszający. Dlatego podczas przechodzenia na pasach należy bezwzględnie unikać korzystania z telefonu komórkowego. Może on bowiem utrudnić dostrzeżenie ryzyka oraz szybkie zareagowanie na niebezpieczną sytuację.

Planowanie drogi

W przypadku seniorów niemniej istotne jest także to, aby w odpowiedni sposób planowali oni trasę do celu. Czy jest ona dla nich znana? Jak bardzo jest ruchliwa? Czy warunki pogodowe są odpowiednie, aby udać się w pieszą podróż i czy pozwala na to samopoczucie? Osoby starsze zdecydowanie powinny zadawać takie pytania, aby zagwarantować sobie maksymalne bezpieczeństwo. Bowiem nawet pozornie niegroźny upadek, może skutkować koniecznością wielomiesięcznego leczenia i rehabilitacji, których nie warto ryzykować.

Jak jeszcze dbać o bezpieczeństwo na drodze? Kliknij i poznaj dodatkowe wskazówki, które polecane są przez ekspertów.

Odblaski dla seniorów to jeden ze sposobów na to, aby zwiększyć ich bezpieczeństwo na drodze, zwłaszcza po zmroku. Oczywiście istotnych zasad jest więcej, w tym ta odnosząca się do ograniczonego zaufania, którą warto stosować niezależnie od swojej metryki.

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. Vote count: 2

Bądź pierwszym który oceni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMIStrona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK