Jak dbać o bezpieczeństwo na drodze? 5 zasad

Opublikowane: 2021-11-30

Stan bezpieczeństwa na drodze zależy od wszystkich uczestników ruchu, a o przestrzeganie przepisów powinny dbać nie tylko osoby kierujące pojazdami, ale także i piesi. Tylko wtedy będziemy w stanie stworzyć warunki, w których każdy będzie czuł się pewnie wychodząc z domu. Jak dbać o bezpieczeństwo na drodze? Poznajmy najpopularniejsze metody, które pomogą nam w osiągnięciu tego celu.

Jak zachować bezpieczeństwo na drodze?

Przestrzegaj przepisów

Dla wielu osób ten punkt będzie oczywistością, jednak niestety nadal wielu uczestników ruchu drogowego ignoruje podstawowe zasady, które mają za zadanie zwiększyć ich bezpieczeństwo. Mowa oczywiście o takich podstawowych elementach jak poruszanie się nieprawidłową stroną drogi, przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu, przebieganie przez ulicę czy też nawet wchodzenie na jezdnię bezpośrednio pod nadjeżdżający pojazd. Ograniczenie takich ryzykownych zachowań oraz przestrzeganie ustalonych przepisów pozwoli poprawić bezpieczeństwo na drodze każdej z przebywających tam osób.

Poruszaj się lewą stroną drogi

Infrastruktura drogowa w naszym kraju polepsza się z roku na rok, jednak nadal istnieje wiele miejsc, w których nieobecne są chodniki, a piesi są zmuszeni poruszać się poboczem. Warto jednak pamiętać, że w takim wypadku również istnieją przepisy, które pomagają zapewnić uczestnikom ruchu bezpieczeństwo na drodze. Chodzi oczywiście o poruszanie się lewą stroną drogi! Poprzez przestrzeganie tej zasady piesi są w stanie zobaczyć nadjeżdżające pojazdy, a kierowcy mają lepszą widoczność osób znajdujących się na poboczu.

Noś elementy odblaskowe

Jeśli poruszamy się po centrum miasta, zazwyczaj towarzyszą nam latarnie miejskie, które oświetlają drogę, a także sprawiają, że przejeżdżający kierowcy są w stanie nas zauważyć o wiele wcześniej. Ale jak zachować bezpieczeństwo na drodze, gdy otoczenie nie jest dostatecznie oświetlone? Poza obszarem zabudowanym piesi powinni nosić odblaski, które zwiększają ich widoczność dla innych uczestników ruchu drogowego. Do wyboru mamy wiele opcji, m.in. takich jak kamizelki odblaskowe, opaski odblaskowe, breloki oraz naklejki odblaskowe.

Nie korzystaj z telefonu

W obecnych czasach smartfony pełnią niezwykle ważną rolę w naszym życiu – to właśnie dzięki nim kontaktujemy się z rodziną i znajomymi, czytamy wiadomości, uczymy się, a także cieszymy się czasem wolnym, np. oglądając nowy odcinek ulubionego serialu. Problem jednak pojawia się wtedy, gdy skupiamy się na tych czynnościach tuż obok jezdni. Z wzrokiem skierowanym w komórkę nie zauważymy zmieniających się świateł, nadjeżdżającego samochodu, ani roweru, który właśnie nas wyprzedza. Właśnie dlatego, by zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo na drodze, warto schować telefon do kieszeni i wyjąć go dopiero, gdy nasza uwaga nie będzie skupiać się już na ruchu drogowym.

Zaplanuj z dzieckiem drogę do szkoły

Niezwykle istotną kwestią, o jakiej należy pamiętać jest bezpieczeństwo na drodze dla dzieci. Maluchy, które dopiero poznają zasady, jakie panują w ruchu drogowym, nie będą świadome czyhających na nich niebezpieczeństw i to właśnie głównie do rodzica będzie należało przekazanie im odpowiednich informacji. Często najbardziej niebezpieczną trasą, jaką pokonują dzieci jest droga do szkoły. Warto więc poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z nią oraz nauczenie dziecka na jakie elementy powinno ono zwracać uwagę w poszczególnych miejscach trasy, np. skrzyżowania, światła, ścieżki rowerowe. W ten sposób nauczymy malucha jak dbać o bezpieczeństwo na drodze oraz pozwolimy mu się nieco usamodzielnić.

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. Vote count: 1

Bądź pierwszym który oceni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMIStrona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK