Obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą

Opublikowane: 2021-07-22

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą? Czym różni się od tego w Polsce? Czy kraje Unii Europejskiej posiadają jednolite prawo? Gdzie niezbędne będą kamizelki odblaskowe, a gdzie trójkąt? I czy faktycznie pojazd musi spełniać te wymogi, mimo że jest zarejestrowany w Polsce? Na te i inne palące kierowców – szczególnie w okresie wakacyjnym – pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Sytuacja prawna

Zgodnie z ustaleniami Konwencji Wiedeńskiej samochód musi posiadać wyposażenie, które prawnie określa państwo, w którym pojazd został zarejestrowany. W praktyce jednak może zdarzyć się, że przepisy te nie będą egzekwowane przez lokalną policję, a odmowa mandatu skończ się postępowaniem sądowym, dlatego lepiej zaopatrzyć się w dodatkowe wyposażenie zgodne z regulacjami kraju, do którego jedziesz – najczęściej będzie to prostsze i skuteczniejsze niż nerwowe dyskusje z funkcjonariuszem, a do tego będziesz bezpieczniejszy na drodze – dodatkowa apteczka czy kamizelki odblaskowe nigdy nie zaszkodzą, a to zazwyczaj te przedmioty obejmuje wymagane wyposażenie samochodu za granicą.

Wyposażenie samochodu za granicą – o czym pamiętać?

Jakie wyposażenie samochodu za granicą będzie od Ciebie wymagane? Większość krajów posiada bardzo zbliżone wymogi. Do tych nietypowych elementów wyposażenia auta za granicą należy zaliczyć Francję, gdzie niezbędny jest alkomat, oraz Chorwację, gdzie potrzebować będziesz zapasowych żarówek (chyba że w Twoim pojeździe oświetlenie jest halogenowe lub LED), Estonię – tu przydadzą Ci się kliny pod koła, natomiast Hiszpania wymaga nie jednego, lecz dwóch trójkątów ostrzegawczych. Jeśli kraju, do którego się wybierasz, nie ma na liście, możesz sprawdzić informacje dla podróżujących na stronie rządowej. Warto też pamiętać, że dla krajów Unii Europejskiej wejdą od maja 2022 r. nowe przepisy, ale będą dotyczyć wyłącznie nowo wyprodukowanych samochodów (wśród nich oprócz akcesoriów znajdą się: zaawansowane systemy hamowania awaryjnego i utrzymywania pojazdu na pasie ruchu w nagłych sytuacjach, zwiększone strefy zabezpieczenia przed uderzeniem głową).

Wyposażenie samochodu za granicą

Sprawdź, czy masz wszystko!

Biorąc to wszystko pod uwagę, Twój samochód powinien spełniać wymagania stawiane przez polskie prawo oraz prawo państwa, do którego jedziesz (i tych, przez które będziesz przejeżdżać). Każdy kraj ma własne przepisy.

W Polsce potrzebujesz:

  • gaśnicę
  • trójkąt ostrzegawczy
  • tablicę rejestracyjną (czytelną, widoczną, dobrze zamontowaną)

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w krajach UE to najczęściej także:

  • apteczka
  • kamizelkę odblaskowa

Oprócz tego możesz liczyć się z koniecznością uzupełniania wyposażenia samochodu o:

  • linkę holowniczą
  • bezpieczniki
  • koło zapasowe
  • narzędzia do wymiany koła

Pamiętaj też, by zagranicą posiadać przy sobie dowód rejestracyjny, prawo jazdy i potwierdzenie ważności polisy OC – lokalni funkcjonariusze nie mają wglądu w polskie systemy, w których te informacje są umieszczane. Warto też zwrócić uwagę na elementy poza podstawowo rozumianym wyposażeniem, szczególnie jeśli wybieramy się zagranicę zimą. Na przykład w Czechach niezbędne będą kamizelki odblaskowe dla dzieci i dorosłych, krótko mówiąc – wszystkich pasażerów, a do tego trójkąt, apteczka, komplet żarówek zapasowych, a nawet podnośnik. Warto zadbać o wyposażenie auta za granicą, by uniknąć kar, które w zależności od kraju mogą wynieść nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Więcej na temat niuansów związanych z obowiązkowymi odblaskami pisaliśmy we wpisie Czy kamizelki odblaskowe są obowiązkowe? Poradnik dla rowerzystów i kierowców. Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na naszym blogu i ofertą odblasków!

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. Vote count: 1

Bądź pierwszym który oceni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMIStrona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK