Czy kamizelki odblaskowe są obowiązkowe? Poradnik dla rowerzystów i kierowców

Opublikowane: 2021-08-17

Zmieniające się prawo drogowe powoduje wiele niejasności nie tylko wśród pieszych, lecz także w środowisku rowerzystów, a nawet i samych kierowców. Od 2014 roku każda osoba przebywająca po zmroku poza terenem zabudowanym zobowiązana jest posiadać elementy odblaskowe. Czy to prawo dotyczy także rowerzystów? I czy kamizelki odblaskowe są obowiązkowym wyposażeniem samochodu? W niniejszym artykule opowiemy, jak rozumieć obecne przepisy, co trzeba mieć ze sobą i ? co najważniejsze ? jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze.

Spis treści:

Czy kamizelki odblaskowe są obowiązkowe dla rowerzystów?

Jak wygląda w Polsce obowiązek noszenia kamizelek odblaskowych przez rowerzystów? Jeśli chodzi o samo wyposażenie roweru, przepisy mówią jedynie o tym, że konieczne są sprawne światła rowerowe (zarówno przednie, jak i tylne). Patrząc tylko na ten aspekt, można stwierdzić, że w świetle polskiego prawa rowerzyści nie mają obowiązku noszenia kamizelek. Jednak po zapadnięciu zmroku osób poruszających się rowerem dotyczą dokładnie te same przepisy co pieszych. Oznacza to, że poza teren zabudowanym każda osoba, w tym właśnie rowerzysta, musi mieć na sobie elementy odblaskowe.

Czy w takim razie warto mimo wszystko nosić kamizelki?

Choć technicznie obowiązek kamizelek odblaskowych w Polsce nie istnieje, to warto pamiętać, że to właśnie kamizelki są najlepiej widocznymi elementami odblaskowymi i choć z punktu widzenia prawa wystarczy założony na nogę czy rękę odblask, kamizelka zapewnia dużo lepszą widoczność (nawet z odległości 150 metrów!).

Jeśli wybierasz się w trasę poza miasto, zdecydowanie zalecamy, byś zabrał ze sobą kamizelkę – nie zajmie wiele miejsca, a zapewni bezpieczeństwo. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że przy braku odpowiedniego oświetlenia, jadący po zmroku poboczem rowerzysta jest właściwie niewidoczny dla kierowcy samochodu i stanowi niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego warto zadbać też o pozostałe elementy ubioru ? jasna kurtka czy buty z już wbudowanymi odblaskami to doskonały pomysł na zwiększenie widoczności w każdych, nawet niesprzyjających warunkach pogodowych.

Czy kamizelki odblaskowe są obowiązkowe?

Przepisy drogowe za granicą

Pamiętaj, że przepisy rowerowe, w tym obowiązek noszenia kamizelek odblaskowych przez rowerzystów, mogą być zupełnie inne poza granicami kraju. Dlatego jeśli wybierasz się za granicę, sprawdź, jakie są wymagania względem wyposażenia rowerzystów. Słowackie przepisy na przykład mówią o tym, że kamizelka odblaskowa musi być zakładana przez rowerzystę podczas złych warunków na drodze ? a zatem nie tylko po zmroku. W Czechach koła i pedały muszą być wyposażone w elementy odblaskowe, ale sam rowerzysta nie jest zobowiązany do noszenia odblasków. Z kolei na Litwie nie tyle elementy odblaskowe, co właśnie kamizelki odblaskowe, są obowiązkowe dla rowerzystów.

Czy kamizelki są obowiązkowe w wyposażeniu samochodu?

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, czy kamizelki odblaskowe są obowiązkowe w samochodzie, skoro w przepisach nie ma o nich mowy? Łatwo tu o niejasności. Owszem, w przepisach mówiących o obowiązkowym wyposażeniu samochodu mowa jest wyłącznie o trójkącie, gaśnicy i rejestracji, jednak znów warto wziąć poprawkę na przepisy o poruszaniu się w terenie zabudowanym po zmroku. Jeśli wyjdziesz z zepsutego samochodu w takich warunkach bez odblasków, złamiesz prawo, dlatego mimo że nie jest to jasno powiedziane, w każdym samochodzie powinna znaleźć się kamizelka odblaskowa.

Kamizelki w wyposażeniu samochodu za granicą

Podobnie jak w przypadku przepisów dotyczących rowerzystów, sytuacja za granicą może różnić się od tej w Polsce. Wiele krajów europejskich uznaje kamizelkę za wyposażenie obowiązkowe. Dlatego jeśli wjedziesz bez kamizelki w samochodzie na terytorium Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii czy Austrii, narazisz się na mandat.

Czy ten post był pomocny?

4,3 / 5. Vote count: 40

Bądź pierwszym który oceni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMIStrona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK