Nowe przepisy ruchu drogowego 2021 dla dorosłych i dla dzieci

Opublikowane: 2021-07-22

Rowerzysta – zarówno dorosły, jak i dziecko, są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. W związku z tym podczas poruszania się po drodze mogą korzystać ze swoich praw, ale też muszą spełniać szereg obowiązków. Chcąc zyskać pewność, że sposób poruszania się po drodze będzie zgodny z prawem, warto poznać na wylot przepisy ruchu drogowego. Co zawierają nowe przepisy ruchu drogowego 2021?

Przepisy ruchu drogowego dla dzieci

Wiosna, lato i ciepła jesień to idealne pory roku dla dzieci, które uwielbiają aktywność fizyczną. Mogą wówczas poruszać się nie tylko na hulajnodze czy deskorolce, ale też rowerze. Chcąc zapewnić im właściwe bezpieczeństwo, warto udzielić im krótkiej lekcji i przedstawić przepisy ruchu drogowego dla dzieci. Ich znajomość pozwoli rodzicom spać spokojniej, a dzieciom zrozumieć zasadność wymogów prawnych związanych z ich codziennymi zabawami.

Zgodnie z obowiązującym prawem, dzieci poniżej 10. roku życia mogą poruszać się na rowerze wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Młodsze dzieci, tj. w wieku do 7 lat, mogą być przewożone na rowerze w siodełku rowerowym, bądź w przyczepie rowerowej. Do przewozu maluchów w taki sposób są uprawnione jedynie osoby, które ukończyły 17 lat. Według najnowszych przepisów ruchu drogowego dzieci powyżej 10 roku życia, które mogą poruszać się rowerem bez opieki osoby dorosłej. Aby zabawa odbywała się w pełni bezpiecznie, rodzic bądź opiekun powinien się upewnić, że dziecko zna przepisy i wie, jak powinno zachować się w określonych sytuacjach.

Warto jednak pamiętać, że aby dzieci powyżej 10 roku życia mogły kierować rowerem, muszą najpierw uzyskać kartę rowerową. Według przepisów ruchu drogowego dla dzieci posiadanie wymaga potwierdzenia zdobycia niezbędnych kwalifikacji formie egzaminu, a sam dokument wydawany jest przez dyrektora szkoły.

Zasady ruchu drogowego a wyposażenie roweru

Każdy rowerzysta, zgodnie z przepisami ruchu drogowego, musi zadbać o odpowiednie wyposażenie roweru. Wśród podstawowych elementów znajduje się m.in. oświetlenie. Zgodnie z kodeksem, rower musi mieć:

  • co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym lub migającym światłem,
  • co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe,
  • co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym lub migającym światłem,
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,
  • kierunkowskazy – pod warunkiem, że konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

Zasady ruchu drogowego mówią jasno, że rowerzysta musi używać lampek od zmierzchu do świtu. Co ważne, rowerzysta nie może używać lampki czołowej – oświetlenie musi być zamontowane nie wyżej niż 1,5 metra nad drogą. Może być to zarówno lampka elektryczna, jak i popularne dynamo.

Co mówią o odblaskach najnowsze przepisy drogowe?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami rowerzysta musi wyposażyć rower w odblaski. Wśród podstawowych elementów powinny się znaleźć:

  • żółte światła odblaskowe na pedałach,
  • biało światło odblaskowe z przodu roweru,
  • żółte odblaski na kołach,
  • pasek odblaskowy na oponie lub kole.

Kamizelki odblaskowe to jeden z wymogów przepisów ruchu drogowego dla rowerzystów poruszających się po zmierzchu poza terenem zabudowanym.

Poza wspomnianymi wyżej akcesoriami rowerzysta powinien zainwestować także w dobrej jakości kamizelkę odblaskową. Kamizelki odblaskowe  obowiązkowe od zmroku do świtu poza terenem zabudowanym. Akcesorium to zwiększa widoczność rowerzysty, a w konsekwencji pozytywnie wpływa na jego bezpieczeństwo. Wybierając odpowiedni model, warto postawić na bezpieczne, certyfikowane i zgodne z normą EN ISO 20471:2013 egzemplarze, które mają odpowiednie właściwości odblaskowe. Warto pamiętać, że kamizelki powinny nosić nie tylko dzieci, ale też dorośli. Chcąc zachęcić najmłodszych do ich użytkowania, dobrze wybierać różnokolorowe modele bądź te, wzbogacone o nadruk ulubionej, bajkowej postaci. Dzięki temu kamizelka odblaskowa będzie nie tylko spełniać najnowsze przepisy ruchu drogowego, ale też zapewni najmłodszym odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Czy ten post był pomocny?

3 / 5. Vote count: 5

Bądź pierwszym który oceni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMIStrona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK