Obowiązkowe wyposażenie roweru: o czym musisz pamiętać?

Opublikowane: 2021-08-17

Przed sezonem rowerowym zawsze warto upewnić się, czy każda część pojazdu jest sprawna i gotowa na krótkie i długie wyprawy. Jest jeszcze jeden aspekt, o którym niestety zbyt często się zapomina – może się wydawać, że każdy wie, jakie jest podstawowe wyposażenie roweru, jednak okazuje się, że znaczna część rowerów poruszających się po polskich drogach nie spełnia tych wymogów, przynajmniej nie w całości. Sprawdź, czy jeździsz bezpiecznie, zanim wsiądziesz na rower w tym roku!

Spis treści:

Podstawowe wyposażenie roweru

W rozporządzeniu dotyczącym obowiązkowego wyposażenia roweru można znaleźć podział na dwie kategorie: wyposażenie, bez którego nie można wyjechać na drogę oraz takie, które nie jest wymagane, ale zdecydowanie zalecane dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Przyjrzyjmy się teraz temu rozróżnieniu.

Do obowiązkowego wyposażenia roweru należy:

  • Światło przednie. Rower musi posiadać przynajmniej jedno światło przednie, może być ono białe albo żółte, nie ma także znaczenia, czy miga, czy świeci światłem ciągłym.
  • Światła tylne. Tutaj należy wymienić dwa światła: minimum jedno czerwone światło odblaskowe oraz jedno światło białe lub żółte (podobnie, jak w przypadku przedniego może ono świecić światłem ciągłym lub migać).
  • Hamulec. Każdy rower musi być wyposażony w co najmniej jeden sprawny hamulec. Przepisy nie określają, jaki typ ma to być (ręczny, nożny, V-brake, tarczowy). Jednak jazda rowerem pozbawionym sprawnych hamulców będzie karana mandatem.
  • Sygnał dźwiękowy. Najczęściej jest to po prostu dzwonek, jednak przepisy regulują tylko, że ma być to sygnał o nieprzeraźliwym dźwięku. Nie istnieją żadne inne wytyczne – ma po prostu ostrzegać, zamiast straszyć.

Do obowiązkowego wyposażenia roweru należy zatem para świateł, hamulec i dzwonek. Rozporządzenie ustala także, że wszystkie te części nie muszą być zamontowane na stałe – zgodnie z prawem włączenie świateł rowerowych jest konieczne po zmroku. Wiadomo jednak, że montowanie i rozmontowywanie świateł jest uciążliwe, nie ma też możliwości przewidzieć zmiennej pogody, a czasami na trasie pojawiają się niespodziewanie tunele, które podobnie jak czas po zmroku zobowiązują rowerzystów do jazdy z włączonymi światłami. Dlatego zalecamy posiadanie wszystkich elementów podstawowego wyposażenia roweru zamontowanych na stałe, cały rok.

Wyposażenie dodatkowe roweru to:

  • Przednie białe światło odblaskowe;
  • Światła odblaskowe na kołach;
  • Żółte światła umieszczone na pedałach;
  • Pasek odblaskowy na obwodzie opon.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jest kilka dodatkowych faktów, które należy znać, przygotowując rower na kolejny sezon i upewniając się, jakie jest podstawowe wyposażenie roweru. Pamiętaj między innymi o tym, że tylne światło odblaskowe nie może mieć kształtu trójkąta, a zamontowane przez Ciebie odblaski muszą być widoczne z odległości 150 metrów i muszą znajdować się po obu stronach roweru. Światła pozycyjne z kolei powinny znajdować się nie niżej niż 25 cm nad drogą i nie wyżej niż 150 cm. Istotny jest także podział kolorystyczny oświetlenia: czerwone lampki muszą znajdować się z tyłu roweru, a białe z przodu.

Odblaski, czyli podstawowe wyposażenie roweru

Wyposażenie rowerzysty

Dbaj o swoje bezpieczeństwo, także dopasowując odpowiednio swoją odzież na rower. Nie zapominaj o kasku i o własnych odblaskach – nic nie sprawdza się na rower tak dobrze, jak kamizelki odblaskowe. Inwestycja w nie to naprawdę niewielki koszt, a kamizelki ogromnie zwiększają widoczność na drodze i potrafią uratować życie. Warto mieć także odblask na rękach, by było widać, kiedy sygnalizujesz skręt – pamiętaj, że jest to konieczne nawet wtedy, gdy rower posiada kierunkowskazy.

Obowiązkowe wyposażenie roweru to także kamizelka rowerowa w jaskrawym kolorze

 

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. Vote count: 1

Bądź pierwszym który oceni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMIStrona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK