Jakie odblaski na rower? Bezpieczna jazda po zmroku

Opublikowane: 2023-09-08

Piesi to niejedyna grupa, która powinna zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo na drogach, które nie są oświetlone tak dobrze, jak w ciągu dnia. Bezpieczna jazda rowerem po zmroku wymaga przestrzegania paru zasad. Nie powinny zbyt restrykcyjnie wpłynąć na nasze wrażenia z upragnionej rowerowej przejażdżki – a mogą uratować nam życie.

Dopiero niedawno zafascynowały Was wycieczki rowerowe lub zastanawiacie się, jak dodatkowo zabezpieczyć się w trakcie wieczornej jazdy? Czytajcie dalej, aby dowiedzieć się, jak bezpiecznie jeździć rowerem po zmroku i jakie odblaski na rower będą najlepsze, aby w pełni być przygotowanym na warunki jazdy po ciemku.

Bezpieczna jazda rowerem po zmroku – obowiązki rowerzysty

Zacznijmy od faktu, że obecnie rowerzysta uczestniczący w ruchu drogowym po zmroku musi spełnić kilka kwestii, by jeździć zgodnie z przepisami. Obowiązkowym wyposażeniem rowerzysty (i jego roweru) są:

  • przednie światło pozycyjne (barwa biała lub selektywna),
  • tylne światło pozycyjne (barwa czerwona),
  • tylne światło odblaskowe (barwa czerwona; kształt inny, niż trójkąt),
  • skuteczny hamulec,
  • sygnał ostrzegawczy, na przykład dzwonek.

To jednak całkowite podstawy i każdy, kto jechał po zmroku przyzna, że nie jest to wystarczające wyposażenie, by czuć się pewnie na drodze. Dodatkowy wymiar bezpieczeństwa dodadzą nam elementy odblaskowe. Jakie odblaski do jazdy rowerem będą najbardziej stosowne? Przekonajmy się!

Jak bezpiecznie jeździć rowerem po zmroku? Tylko z odblaskami!

Prócz opisanego wyżej obowiązkowego wyposażenia roweru sugerowane jest także, aby był on wyposażony w kilka elementów odblaskowych. W tym wypadku mówimy o światłach odblaskowych zarówno z tyłu, jak i z przodu jednośladu, a także na jego kołach i pedałach (o barwie żółtej samochodowej). Rower to jednak nie wszystko – bezpieczna jazda rowerem po zmroku wymaga także, aby sam rowerzysta zadbał o odpowiednią widoczność.

Jakie odblaski na rower będą najbardziej odpowiednie? Świetnym wyborem będą specjalne zestawy odblasków dedykowane osobom, które chcą uprawiać różnego typu sporty przy niższej widoczności. I tak odblaski dla uprawiających sporty będą świetnym wyborem, aby być odpowiednio widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego.

Odblaskowe szelki i plecak

Przykładowo – możemy nałożyć szelki odblaskowe, które sprawią, że cały nasz tułów będzie dobrze widoczny dla kierujących na kiepsko oświetlonej drodze, a o naszej obecności dodatkowo będzie ich informował pasek diod LED. Nieco bardziej funkcjonalną opcję zyskujemy z odblaskowym plecakiem sportowym, w którym przewieziemy najpotrzebniejsze rzeczy.

Opaski, rękawy i kamizelki

Jakie odblaski na rower sprawdzą się także na stroju sportowym rowerzysty? Z pewnością wszelkiego typu rękawy i opaski odblaskowe. To detal, który zapewni, że będziemy znacznie bardziej widoczni. Wersja przeznaczona dla kierującego rowerem zapewni mu dodatkowych funkcjonalności i bezpieczeństwa (diody LED, wbudowane słuchawki), a zakładana na pojazd pomoże kierującym dostrzec kształt jednośladu na ciemnej drodze. A jeśli chcemy być jeszcze bardziej widoczni – nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć kamizelkę odblaskową.

jakie odblaski do jazdy rowerem

Jakie odblaski do jazdy rowerem wybrać?

Najlepszą opcją na bezpieczną jazdą rowerem po zmroku jest wyposażenie w elementy odblaskowe zarówno siebie, jak i swój pojazd. Prócz obowiązkowych świateł i sprawnych podzespołów – zarówno Ty, jak i Twój rower może wyróżniać się w trudnych warunkach drogowych. Zadbaj o odpowiednie odblaskowe oświetlenie roweru – zarówno proponowane przez twórców przepisów ruchu drogowego, jak i dodatkowe odblaski, które pozwolą na lepszą widoczność jednośladu w zaciemnionych miejscach.

Pamiętaj, że to detale, które prócz zapewnienia komfortu Tobie i innym uczestnikom ruchu drogowego – mogą uratować życie. A poza tym, parę efektownych gadżetów nikomu jeszcze nie zaszkodziło.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Bądź pierwszym który oceni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMIStrona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK