Jak bezpiecznie jeździć na rolkach wieczorem i nocą?

Opublikowane: 2023-08-17

Gdy przy każdym wyjściu na zewnątrz wita nas ciepła, letnia aura – każdy z nas nabiera ochoty na nasze ulubione aktywności w terenie. Spacery, biegi, rower, rolki – dziś skupimy się na ostatniej propozycji i powiemy co nieco o bezpieczeństwie dla miłośników rolek. Jak bezpiecznie jeździć na rolkach, gdy robi się ciemno i widoczność się pogarsza? Mamy kilka sprawdzonych patentów – czytajcie dalej, a wszystkiego się dowiecie.

Jazda na rolkach nocą? Tylko z odblaskami!

Pamiętajmy, że nocą jesteśmy znacznie mniej widoczni dla kierowców czy rowerzystów. Gdy w nieoświetlonym miejscu w naszym kierunku zmierza pojazd poruszający się zgodnie z przepisami – jego kierowca dostrzeże nas dopiero z odległości 30 metrów, dlatego bezpieczna jazda na rolkach po zmroku będzie wymagała od nas dodatkowych środków ostrożności.

Co zatem zrobić, gdy na zewnątrz panuje zmrok, a my dopiero o tej porze dnia mamy chwilę, by wyżyć się na rolkach? Wcale nie musimy rezygnować z naszej wieczornej przejażdżki. Wystarczy wyposażyć się w odpowiednie elementy stroju zwiększające bezpieczeństwo osoby jeżdżącej na rolkach – czyli odblaski!

bezpieczna jazda na rolkach po zmroku

 

 

Jakie odblaski wybrać, by cieszyć się bezpieczną jazdą na rolkach po zmroku?

O czym warto pamiętać, wybierając się wieczorem na rolki? Z pewnością o tym, że w świetle przepisów ruchu drogowego osoba na rolkach jest pieszym. Oprócz zachowania podstawowych zasad ostrożności, które wszyscy znamy, zgodna z przepisami i bezpieczna jazda na rolkach nocą wymaga wyposażenia się w odblask, który będzie widoczny dla kierujących. Przepisy nie określają jednak jasno, jakiego typu element odblaskowy powinien być na wyposażeniu pieszego, dlatego poniżej znajdziecie kilka propozycji, które ułatwią Wam wybór.

Największą powierzchnię – i najlepszą widoczność będą oferować kamizelki odblaskowe. To bezsprzecznie najbardziej polecana forma odblasku na rolki, która sprawi, że nasza sylwetka będzie dobrze widoczna dla każdego uczestnika ruchu i zapewni nam pełnię bezpieczeństwa. Jeśli chcemy wybrać wieczorem się na rolki z naszymi pociechami – warto także wyposażyć je w kamizelki odblaskowe dla dzieci w ciekawych kolorach.

Oczywiście możemy też wybrać nieco mniejsze formy odblasków, które również przyczynią się do poprawy naszego bezpieczeństwa. Samozaciskowe opaski lub opaski odblaskowe na rzep możemy umieścić na naszej odzieży – to dobra opcja, jeśli obawiamy się, że jazda w kamizelce będzie niewygodna. Bezpieczna jazda na rolkach po zmroku możliwa jest także z wykorzystaniem dedykowanych odblasków dla uprawiających sporty o dodatkowych funkcjonalnościach – przykładem może być odblaskowy plecak sportowy z taśmą LED.

bezpieczna jazda na rolkach po zmroku

A może połączymy przyjemne z pożytecznym – co Wy na to, aby także same rolki udekorować odblaskami? Wasze rolki będą niepowtarzalne – a Wy bardziej widoczni na drodze. Jaki typ odblasków sprawdzi się tu najlepiej? Będą to naklejki odblaskowe; różne kształty i kolory z pewnością najbardziej spodobają się dzieciom, których uczymy bezpieczeństwa na drodze po zmroku, ale kto powiedział, że dorośli nie mogą z nich skorzystać?

Jeśli ktoś więc spyta: ?jak bezpiecznie jeździć na rolkach po zmroku?” – już wiecie, że najważniejszym elementem będą odpowiednio dobrane odblaski. Tak, jak jesteśmy wyczuleni na dbałość o widoczność w czasie pieszych lub rowerowych wycieczek – dbajmy o nią także uprawiając inne sporty na świeżym powietrzu.

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. Vote count: 1

Bądź pierwszym który oceni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMIStrona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK