Jak działają odblaski? 5 ciekawostek

Opublikowane: 2022-09-21

Zastosowanie kamizelek odblaskowych, opasek samozaciskowych i różnego rodzaju gadżetów fluorescencyjnych stało się powszechne, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak działają odblaski i na czym dokładnie polega proces odbijania przez nie światła. Zastanawiasz się, dlaczego elementy odblaskowe świecą? Od czego zależy ich widoczność? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule!

Spis treści:

Zastosowanie i działanie odblasków – co warto wiedzieć?

Obecnie trudno wyobrazić sobie przemieszczanie się po zmroku bez profesjonalnych i wysokiej jakości elementów odblaskowych. To one stoją na straży bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów, a także osób wykonujących prace drogowe lub budowlane. Odblaski znalazły swoje zastosowanie w nauce, technice, ale także w życiu codziennym, zapewniając prawidłową widoczność na drodze, a jednocześnie pełniąc rolę sygnału ostrzegawczego dla zbliżających się kierowców.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to sprawdź ciekawostki, które przygotowaliśmy, i zobacz, na czym polega działanie odblasków. Zgodnie z przepisami każdy pieszy, który porusza się po zmroku na drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych, dlatego tak ważne jest to, aby zrozumieć, jak działają odblaski i dlaczego ich posiadanie może uratować ludzkie życie.

Jak działają elementy odblaskowe? Najważniejsze informacje

Poniżej znajdziesz spis ciekawostek, dzięki którym dowiesz się więcej na temat technologii działania odblasków, a także zrozumiesz, jak działa światło odblaskowe. Do dzieła!

Jak to się zaczęło?

Historia odblasków sięga niemal 100 lat wstecz, kiedy to brytyjski biznesmen i wynalazca, Percy Shaw, w drodze do miejscowości Halifax zauważył odbite w oczach siedzącego na płocie kota światło. To odkrycie stało się punktem przełomowym i motorem napędowym do dalszych badań, czego owocem był opatentowany w 1934 roku odblask.

Jak działa odblask?

Warto mieć na uwadze, że odblaski nie emitują samodzielnie światła, a odbijają je od innego materiału. Sam proces działania odblasków polega więc na pochłanianiu, przepuszczaniu i odbijania światła od innego elementu. W przypadku materiałów gładkich zachodzi zjawisko, w którym kąt odbicia jest równy kątowi padania. W przypadku materiałów chropowatych, promieniowanie ulega rozproszeniu w różnych kierunkach.

Dlaczego odblaski świecą?

Dlaczego odblaski świecą?

Efekt świecenia białym światłem odblaskowym jest wynikiem rozproszenia światła. Jak to działa w praktyce? Jadący po zmroku samochód zobaczy świecące elementy przed sobą, czyli światło pochodzące z reflektorów pojazdu odbijane przez odblaski pieszego. Kierowca naświetla więc widoczne przed sobą elementy odblaskowe, które odbijają światło w kierunku jego źródła.

Po jakie materiały sięgać?

Na rynku można znaleźć kamizelki odblaskowe dla dorosłych i dzieci, a także różnego rodzaju opaski odblaskowe i gadżety wykonane z materiału mikrokulkowego, odbijającego światło za pomocą tysiąca mikrokulek wkomponowanych w warstwy tkaniny, jak i zaprojektowane z materiałów mikropryzmatycznych, działających na zasadzie uformowanych pryzmatów. Tkanina występuje w kilku wariantach kolorystycznych i cieszy się dużą popularnością na rynku.

Działanie odblasków a poziom bezpieczeństwa

Warto mieć na uwadze to, że noszenie odblasków po zmroku jest w stanie uchronić przed poważnymi kolizjami, a nawet śmiertelnymi wypadkami. Piesi wyposażeni w elementy odblaskowe są widoczni nawet z odległości 150 metrów. Ten dystans umożliwia zachowanie odpowiedniej prędkości i podjęcie reakcji ze strony kierowcy.

Już wiesz, jak działają odblaski, teraz najwyższa pora, aby się w nie wyposażyć lub podarować je swoim bliskim!

Jeśli nie jesteś jeszcze przekonany, przeczytaj nasz artykuł, w którym tłumaczymy dlaczego warto nosić odblaski!

Czy ten post był pomocny?

3,8 / 5. Vote count: 13

Bądź pierwszym który oceni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI



Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK