5 zasad noszenia odblasków

Opublikowane: 2021-12-10

Bezpieczeństwo na drogach to kluczowy aspekt, o który muszą dbać nie tylko kierowcy samochodów, ale również piesi i rowerzyści. Dlatego tak ważne jest to, abyś poznał zasady noszenia odblasków. Dzięki temu zwiększysz swoją widoczność na drogach ? szczególnie tych nieoświetlonych lub poza teren zabudowanym. Wtedy nawet jesienią, zimą czy po zmroku zyskasz dodatkową ochronę i zmniejszysz ryzyko wypadku.

Najważniejsze zasady noszenia odblasków

Przyczep odblaski po prawej stronie

Jeśli zastanawiasz się, jak w prawidłowy sposób nosić odblaski, to pamiętaj przede wszystkim o odpowiedniej stronie ich przyczepiania. Na pewno doskonale wiesz, że w przypadku braku chodnika, konieczne jest to, abyś poruszał się po lewej stronie drogi. Dlatego dla zwiększenia swojej widoczności załóż odblaski na prawym ramieniu, kostce lub dodaj do torebki specjalną zawieszkę. Dzięki temu kierowcy z większą łatwością Cię zobaczą.

Noś odblaski jak najniżej ciała

Zadajesz sobie pytanie, jak nosić odblaski, aby kierowca Cię dostrzegł? Najlepiej zrobisz, jeśli umieścisz te akcesoria, jak najniżej. W ten sposób dostosujesz się do promieni rzucanych przez światła samochodowe, które są skonstruowane w taki sposób, aby skutecznie oświetlały jezdnię. Zatem najlepiej, jeśli zawiesisz odblaski na kostce ? dobrze sprawdzą się też buty z takimi elementami.

Zadbaj o bezpieczeństwo zwierząt

Masz czarnego psa lub po prostu często spacerujesz ze zwierzakiem o zmierzchu? W takim razie koniecznie zadbaj o odblaski. Jak nosić je w takiej sytuacji? W tym przypadku nie tylko Ty powinieneś mieć elementy odblasków, ale również Twój pupil. Może je przyczepić do obroży czy szelek. Ważne, żeby znajdowały się w widocznym miejscu ? dlatego sprawdzą się m.in. zawieszki doczepione do smyczy.

zasady noszenia odblasków

Dostosuj się do panujących przepisów

Kolejna zasada obejmuje przestrzeganie obowiązującego prawa. W ten sposób nie tylko dowiesz się, jak nosić odblaski, ale też nie narazisz się na mandat. W końcu zgodnie z obowiązującym prawem niektórzy uczestnicy ruchu muszą nosić elementy odblaskowe. Dotyczy to przede wszystkim pieszych prowadzących poboczem rower, skuter, wózek lub motocykl. Jeżeli nie dostosujesz się do tego przepisu, to grozi Ci mandat w wysokości 500 złotych. Nakaz odnosi się również do pieszych, poruszających się po zmierzchu na drodze poza terenem zabudowanym.

Oświetl wózek dziecięcy

Nawet wtedy, gdy poruszasz się po chodniku, to warto dodać odblaski na bokach i z przodu wózka dziecięcego. Tym bardziej gdy pojazd jest mocno zabudowany, a do tego zasłania odblaski, które masz na sobie. Pamiętaj też o tym, że przednia część wózka znajduje się blisko 2 metry od Ciebie, dlatego szczególnie po zmroku może być mniej widoczny dla kierowców. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jak w prawidłowy sposób nosić odblaski, to zadbaj o siebie i o dziecko w wózku. Z tym zadaniem dobrze poradzą sobie specjalne naklejki oraz zawieszki.

Jak nosić odblaski na plecaku?

Przełom jesieni i zimy to nie tylko okres pogorszonej widoczności na drodze, ale również moment, gdy na chodnikach pojawia się jeszcze więcej dzieci ? w końcu trwa wtedy rok szkolny. Dlatego tak ważne jest to, aby uczniowie wiedzieli, jak nosić odblaski na plecaku. To znacznie zwiększy ich bezpieczeństwo i zapewni widoczność. W takim przypadku odblaski powinny znaleźć się z przodu oraz z tyłu tornistra. Warto też od najmłodszych lat uczyć dzieci przywieszania odblasków do kostki.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Bądź pierwszym który oceni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMIStrona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK