Przygotowanie roweru do sezonu, czyli jaki odblask na rower?

Opublikowane: 2021-07-14

Wiosna to idealny czas na rozpoczęcie przygotowań do sezonu rowerowego. Warto zadbać o skrupulatne przeprowadzenie tych czynności, nawet jeśli pojazd był przechowywany w dobrych warunkach, tj. w piwnicy bądź garażu. Przygotowanie roweru do sezonu to czynność, którą można z powodzeniem wykonać samemu. Ważne jest nie tylko wykonanie jego przeglądu, wymienienie wyeksploatowanych części i dokonanie smarowań, ale także przygotowanie odpowiednich odblasków. Dowiedz się, o czym pamiętać przygotowując swój jednoślad do jazdy.

Jak należy przygotować rower do jazdy?

Bez względu na to, czy jest to pierwszy, czy kolejny sezon Twoich dwóch kółek, warto zawczasu dowiedzieć się, jak należy przygotować rower do jazdy. Pierwszym krokiem powinna być kontrola ciśnienia w oponach. Jego zbyt niski poziom może doprowadzić do uszkodzenia dętki oraz felgi. Z kolei zbyt wysokie nie zapewni odpowiedniej amortyzacji podczas jazdy, przez co każde nierówności będą bardziej odczuwane. Zastanawiając się, jak przygotować rower do sezonu, należy pamiętać o sprawdzeniu stanu zębatek i łańcucha. Powinien on być regularnie smarowany i zabezpieczany. Ważny, o ile nie najważniejszy, jest stan klocków hamulcowych. W przypadku rowerów z hamulcami hydraulicznymi konieczne jest także wymienienie płynu.

 

Odblaski na rowerze – czy są obowiązkowe?

Przygotowanie roweru do sezonu obejmuje także wymianę zużytych akcesoriów. Obowiązujące w Polsce przepisy prawa jasno nakazują każdemu rowerzyście zamontowanie odblasków na rowerze. Producenci oferują wiele rodzajów produktów odblaskowych. W sklepach dostępne są zawieszki, naklejki oraz klipsy odblaskowe w różnych kolorach, których rozmieszczenie jest uwarunkowane względami prawnymi. Zgodnie z nimi, z tyłu roweru powinien się znajdować odblask rowerowy w kolorze czerwonym, natomiast w przedniej części światło w kolorze białym lub żółtym.

Co ważne – ich użytkowanie jest obowiązkowe nie tylko w porze wieczornej i nocnej, ale też w warunkach ograniczonej odpowiedzialności i w ciągu dnia. Z tego względu, przygotowując rower do sezonu, warto zamontować odblaski na stałe. Obowiązkowym wyposażeniem każdego fana dwóch kółek powinny być także kamizelki odblaskowe oraz samozaciskowe opaski na ramię lub nogę. Co prawda nie ma prawnego obowiązku zakładania ich w ciągu dnia, aczkolwiek elementy te znacznie zwiększają bezpieczeństwo rowerzysty na drodze o każdej porze.

Jakie odblaski wybrać, samemu przygotowując rower do jazdy?

Jak już wspomniano, producenci odblasków oferują szeroki wybór produktów. Dzięki temu każdy właściciel jednośladu może znaleźć rozwiązanie idealnie spełniające jego wymagania. Z technicznego punktu widzenia, wszystkie odblaski są podobne i działają niemalże tak samo. Różnią się natomiast ilością odbijanego światła oraz miejscem instalacji na rowerze. Wybierając właściwy, warto zwrócić uwagę na jego wielkość oraz własny komfort. Doskonałym wyborem są odblaski o dużej powierzchni, które nie utrudniają ruchów i nie rozpraszają kierowcy.

Zaznaczamy również, że po nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, każda osoba poruszająca się rowerem poza obszarem zabudowanym po zmroku ma obowiązek stosowania elementów odblaskowych w postaci kamizelki czy innych gadżetów. Mogą to być chusty odblaskowe, czapki, ale też wspomniane już opaski samozaciskowe. Osoby, które nie mogą przekonać się do kamizelek odblaskowych, powinni postawić na rękawy odblaskowe. Są one świetną alternatywą kamizelek. Ich ogromnym plusem jest fakt, że nie trzeba ich zakładać na siebie, a mimo to zapewniają doskonałą widoczność rowerzysty w każdych warunkach pogodowych. Dzięki uniwersalnej budowie gadżet doskonale pasuje na każdej wielkości rower. Zarówno przygotowanie roweru do jazdy, jak i przygotowanie siebie zajmuje z ich pomocą zaledwie kilka sekund.

Przygotowanie roweru do jazdy oznacza także zakup odpowiedniej kamizelki rowerowej

Dlaczego warto sięgać po odblaski?

Każda osoba, która zastanawia się, jak samemu przygotować rower do sezonu, powinna potraktować dobór odblasków jako absolutnie niezbędny krok, a nie tylko nużący obowiązek. Elementy te znacznie zwiększają bowiem bezpieczeństwo uczestników ruchu. Przy ograniczonej widoczności, przy ubraniu na ciemno kierowca może zauważyć pieszego dopiero z odległości około 30 m. Zakładając kamizelkę, dystans ten zwiększa się aż 5-krotnie, realnie ratując życie.

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. Vote count: 1

Bądź pierwszym który oceni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMIStrona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK