Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce 2022

Opublikowane: 2022-09-20

Każdy kierowca w Polsce jest zobowiązany nie tylko do regularnego wykonywania badań technicznych pojazdu i wykupienia polisy, ale też wyposażenia samochodu w szereg elementów. Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce 2022 określają przepisy prawa drogowego. Wskazane elementy nie tylko pozwalają kierowcy uchronić się przed mandatem podczas ewentualnej kontroli policyjnej, ale też zwiększają bezpieczeństwo podróżujących. Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu 2022? Wyjaśniamy poniżej.

Jakie są obowiązkowe elementy wyposażenia samochodu w Polsce?

Liczba akcesoriów, w jakie musi być wyposażony samochód w Polsce, nie jest długa. Wśród pozycji określonych przez przepisy prawa znajdują się:

  • oświetlona, czytelna i prawidłowo zamocowana tablica rejestracyjna,
  • trójkąt ostrzegawczy jako element odblaskowy, który jest wykorzystywany na drodze w momencie wystąpienia awarii auta, wypadku bądź innej niebezpiecznej sytuacji, w celu zabezpieczenia miejsca zdarzenia i jego uczestników,
  • sprawna gaśnica, która dodatkowo musi być umieszczona w miejscu łatwo dostępnym. Warto pamiętać, że w obowiązujących przepisach nie ma informacji o konieczności jej legalizacji – ważne, by była zamontowana w miejscu łatwo dostępnym umożliwiającym sprawne i szybkie wyciągniecie w kryzysowej sytuacji. Oczywiście brak konieczności jej legalizacji nie oznacza, że kierowca nie musi o nią dbać. Musi ona być sprawna, a więc na właścicielu samochodu spoczywa obowiązek dbania o jej prawidłowy stan technicznych.

obowiązkowego wyposażenia samochodu 2022

W co nie musi być wyposażony samochód, ale jest pomocne?

Na liście przedmiotów obowiązkowego wyposażenia samochodu 2022 nie znajduje się m.in. apteczka ze środkami opatrunkowymi czy lekarstwami. Oczywiście wybierając się w dalszą podróż, warto zabrać ze sobą podstawowe elementy wyposażenia każdej apteczki – mogą one być pomocne nie tylko przy drobnych skaleczeniach, ale też podczas udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadku. Pomocne są bandaże, plastry, opaska uciskowa, płyn do dezynfekcji, koc termoizolacyjny, chusta trójkątna, jednorazowe rękawiczki oraz ustnik do przeprowadzania sztucznego oddychania. Chcąc zyskać pewność, że w trudnej sytuacji osoby udzielające pierwszej pomocy będą wiedziały, co robić, warto umieścić też w apteczce instrukcje udzielania pierwszej pomocy.

Na liście obowiązkowego wyposażenia samochodu 2022 w Polsce nie ma również kamizelki odblaskowej. Warto jednak pamiętać, że odblaski są niezwykle pomocne w wielu sytuacjach, nie tylko dla kierowców i pasażerów samochodu. Dzięki kamizelce odblaskowej osoby poruszające się po drodze po zmroku są widoczne, a tym samym ich bezpieczeństwo jest wyższe. Dodatkowo, warto wiedzieć, że pomimo iż przepisy prawa nie wymagają posiadania w aucie kamizelki, to jednak opuszczając samochód po zmroku, kierowca staje się pieszym. W tym momencie jest on zobowiązany nosić kamizelkę poza terenem zabudowanym. Osoba poruszająca się poza terenem zabudowanym, bez kamizelki odblaskowej może zostać ukarana mandatem karnym. Ważne, by wybierając kamizelkę odblaskową postawić na wysokiej jakości model. Powinna mieć ona odblaski z przodu i z tyłu i być w kolorze żółtym, pomarańczowym bądź czerwonym. Dodatkowo powinna ona spełniać szereg wymogów – jeśli na wewnętrznej stronie kamizelki znajduje się kod EN 471 to znak, że jest to właściwy model. Nie warto inwestować również w używane kamizelki, których odblaski mogą nie spełniać właściwie swojej funkcji.

Jeśli chodzi o liczbę kamizelek, które powinny się znaleźć w samochodzie to wystarczy jedna, aczkolwiek jeśli będzie ich więcej, to wszyscy pasażerowie będą mogli spokojnie wyjść z samochodu w terenie niezabudowanym, w porze nocnej.

Czy ten post był pomocny?

4,3 / 5. Vote count: 26

Bądź pierwszym który oceni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMIStrona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK