Na co zwrócić uwagę wybierając odblaski? 6 wskazówek

Opublikowane: 2023-04-25

Od 31 sierpnia 2014 roku obowiązek używania elementów odblaskowych nie dotyczy już tylko dzieci i młodzieży do 15 roku życia, ale wszystkich osób poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Liczne kampanie edukacyjne oraz wzrost świadomości użytkowników dróg sprawił, że po odblaski sięgają coraz częściej zarówno dzieci, jak i dorośli. Dotyczy to nie tylko obszaru niezabudowanego. Również w mieście można spotkać osoby, które mają na sobie elementy odblaskowe, czy to dodatkowo doczepiane do plecaków lub torebek, czy też oryginalnie wszyte w odzież, np. rękawy kurtki przeciwdeszczowej.

Warto pamiętać, że chociaż obowiązek korzystania z elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym jest nakładany na nas odgórnie, to powinniśmy ich używać przede wszystkim z troski o własne zdrowie i bezpieczeństwo. Niestety zdarzają się sytuacje, że na obszarze zabudowanym jest awaria prądu bądź żarówki w ulicznych latarniach przepalą się. Piesi są wtedy słabiej widoczni na przejściach, co może prowadzić do nieszczęśliwych wypadków. Nie pomaga nam również fakt, iż często ubieramy się w ciemne kolory, które dodatkowo maskują nas na drodze. Odblaski zwiększają naszą widoczność, rzucają się w oczy kierowcom, a co za tym idzie ? zapewniają nam większe bezpieczeństwo. Dlatego nie zastanawiaj się dłużej, tylko zakup elementy odblaskowe dla siebie i swoich najbliższych.

na co warto zwrócić uwagę wybierając odblaski

Aspekty, na jakie warto zwrócić uwagę wybierając odblaski

Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę wybierając odblaski? Oto 6 przydatnych wskazówek, którymi warto kierować się podczas zakupów.

1. Oznaczenie CE

Upewnij się, że kupowany odblask posiada oznaczenie CE, które oznacza, że towar spełnia wymagania dyrektyw tzw. ?Nowego Podejścia? Unii Europejskiej. Dotyczą one zagadnień związanych z z bezpieczeństwem użytkowania, ochroną zdrowia i ochroną środowiska, określają zagrożenia, które producent powinien wykryć i wyeliminować.

 

2. Ograniczenia w zakresie stosowania

Niektóre elementy odblaskowe mogą posiadać ograniczenia użytkowania, np. w skrajnie niskich bądź wysokich temperaturach. Zwróć na nie uwagę, aby mieć świadomość, że w zimie podczas mrozów Twoje odblaski mogą nie zapewniać Ci wystarczającej widoczności.

3. Instrukcję użytkowania

Producent powinien dołączyć do opakowania instrukcję, w której jasno opisuje sposób mocowania odblasku, ograniczenia w zakresie stosowania, prawidłowy sposób przechowywania, tak by element nie stracił właściwości odblaskowych, a także niezbędne informacje dotyczące sposobu użytkowania.

4. Wielkość elementu odblaskowego

Odblask swobodnie wiszący powinien mieć wielkość od 15 cm? do 50 cm?. Jeśli jest dwustronny, to powinien mieć grubość maksymalnie 10 mm. Odblaski do zdejmowania lub przyczepiania na stałe powinny mieć powierzchnię powyżej 15 cm?. Jej górna granica nie została określona.

5. Przeznaczenie

Zanim kupisz odblask, zastanów się jak zamierzasz go nosić. Czy chcesz przymocować go do plecaka, a może wolisz zapiąć na ręce pod postacią opaski odblaskowej na rzep . Najważniejsze, abyś pamiętał, że musi on zostać umieszczony w miejscu, które nie będzie osłonięte, np. szalikiem. Element odblaskowy musi być dobrze widoczny. Najlepiej, aby był założony jak najniżej, wtedy zostanie lepiej oświetlony przez reflektory samochodowe i kierowca wcześniej zobaczy Cię na drodze.

6. Wygląd elementów odblaskowych

Jeśli chcesz zachęcić swoje dziecko do noszenia odblasków, zdecyduj się na zakup produktów, które mają ciekawy kształt, np. są inspirowane postaciami z bajek. W naszej ofercie znajdziesz wiele atrakcyjnych zawieszek odblaskowych, takich jak zwierzęta, rośliny lub samochody. Dorosłej osobie nie zrobi to różnicy, jednak dziecko może skutecznie zmobilizować do korzystania z elementów odblaskowych.

Teraz wiesz już czym kierować się podczas zakupów odblasków. Nie zwlekaj dłużej i zadbaj o bezpieczeństwo najbliższych!

Czy ten post był pomocny?

2 / 5. Vote count: 1

Bądź pierwszym który oceni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMIStrona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK