Kamizelki odblaskowe – kiedy zakładać? 5 sytuacji

Opublikowane: 2022-03-10

Istnieje wiele zawodów czy sytuacji, które wymagają noszenia kamizelek ? jest to wręcz zapisane w prawie. Oprócz tego warto je mieć na sobie zawsze wtedy, gdy czujesz się zagrożony bądź poruszasz się pieszo czy rowerem na słabo oświetlonej drodze. Dzięki temu zwiększysz swoje bezpieczeństwo. Dlatego dowiedz się, kiedy zakładać kamizelkę odblaskową!

Kamizelki odblaskowe ? kiedy nosić?

Praca na budowie

Choć przepisy wyraźnie wskazują na to, że odzież ochronna jest obowiązkowa jedynie na pasie drogowym i kolejowym, to jednak także w innych przypadkach przydaje się kamizelka odblaskowa. Kiedy zakładać ten element garderoby? Wiele firm dodaje taki punkt w zasadach BHP, dlatego kamizelki muszą nosić wszystkie osoby, pracujących na budowie. Dotyczy to zarówno kierowników, jak i budowlańców czy gości, kontrolujących postęp prac. Zwróć tylko uwagę na to, że te zasady zazwyczaj ograniczają się do pracowników, przebywających na zewnątrz. Zatem jeśli wykonujesz zadania wewnątrz budynku, to prawdopodobnie nie będziesz musiał zakładać kamizelki ochronnej.

Podczas wyjazdu za granicę

Zastanawiasz się, kiedy kamizelki odblaskowe trzeba mieć w samochodzie? W Polsce przepisy nie wymagają tego od Ciebie, ale jeśli zamierzasz podróżować po Europie, to konieczne jest to, żebyś dostosował się do zasad, obowiązujących w poszczególnych krajach. Większość z nich nakłada na Ciebie taki obowiązek. Wówczas musisz mieć w aucie kamizelkę zgodną z unijnymi normami. Dotyczy to m.in. Niemiec, Chorwacji, Hiszpanii, Francji, Belgii, Litwy, Słowacji, Portugalii, Słowenii, Norwegii, Czech, Austrii i Bułgarii.
Niekiedy te zasady nie ograniczają się jedynie do tego, że musisz mieć na wyposażeniu kamizelki odblaskowe. Kiedy nosić taką odzież ochronną? Przede wszystkim podczas rozkładania trójkąta ostrzegawczego bądź wtedy, gdy opuszczasz samochód, a droga jest słabo oświetlona lub po prostu panują trudne warunki atmosferyczne.

kiedy kamizelki odblaskowe

Codzienne bieganie

Biegasz wieczorami bądź wcześnie rano? Zatem szczególnie zimą może to powodować wiele niebezpiecznych sytuacji ? szczególnie gdy decydujesz się na słabo oświetlone drogi. Dlatego, choć to nie jest obowiązek, to jednak warto wtedy zakładać kamizelkę odblaskową lub przynajmniej garderobę z odblaskowymi elementami. Dzięki temu na pewno dostrzegą Cię kierowcy ? nie tylko prowadzący samochód, ale też rower i hulajnogę. W ten sposób uchronisz się przed wieloma kontuzjami.
Zauważ, że istnieją specjalne kamizelki odblaskowe do biegania. Takie modele nie krępują ruchów, nie odpinają się, bo mają rzepy pod pachami, a do tego są naprawdę wygodne. Zatem na pewno nie będą Ci przeszkadzały nawet podczas pokonywania dłuższych tras.

Droga do szkoły

Zastanawiasz się, kiedy kamizelki odblaskowe warto dać dzieciom? Przede wszystkim gdy zaczynają samodzielnie chodzić i wracać ze szkoły. Zimą i jesienią bywa wtedy dość ciemno, a wiele latarni może nie być dostosowanych do zmiany czasu. Dlatego tak ważna jest dodatkowa ochrona w postaci widocznych odblasków. Dzięki temu inni uczestnicy ruchu jeszcze szybciej dostrzegą dziecko, idące poboczem lub przechodzące na pasach.

Do jazdy rowerem i hulajnogą

Jeżeli chcesz wiedzieć, kiedy zakładać kamizelkę odblaskową, żeby poprawiła Twoje bezpieczeństwo, to koniecznie noś ją podczas jesienno-zimowych przejażdżek rowerowych. Przyda się również w trakcie korzystania z hulajnogi. Wówczas dostrzegą Cię wszyscy uczestnicy ruchu drogowego ? w tym również przez pieszych. Szczególnie jest to ważne, ponieważ wielu z nich korzysta z telefonu lub słucha muzyki, a wtedy sygnalizacja dźwiękowa nie jest wystarczająca ? konieczne jest także to, żebyś był maksymalnie widoczny.

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. Vote count: 4

Bądź pierwszym który oceni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMIStrona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK