Jak zachęcić dziecko do noszenia odblasków? Poznaj sposoby

Opublikowane: 2022-12-28

Odblaski to bardzo ważne elementy wyposażenia każdego pieszego poruszającego się w porze nocnej po drodze ? bez względu na to, czy jest to teren zabudowany, czy też nie. O ile dorośli rozumieją konieczność ich noszenia, o tyle problem pojawia się w przypadku dzieci. Kamizelki odblaskowe często im się nie podobają, a to już sprawia, że rezygnują z ich noszenia. Jak zachęcić dziecko do noszenia odblasków? Podpowiadamy kilka sprawdzonych metod.

Dlaczego warto zadbać o to, by dziecko nosiło odblaski?

Dzieci poruszające się po drodze, jak każdy inny pieszy powinny być wyposażone w wysokiej jakości odblaski. Szczególnie jeśli poruszają się jesienią i zimą o poranku czy po zmroku. Ucząc maluchów od małego, że wyposażenie w odblaski jest ważne, uczymy ich dbania o własne bezpieczeństwo. To bardzo ważne również dla rodziców ? wypuszczając dziecko do szkoły z odblaskami na plecaku czy w formie opaski, czują się spokojniej, wiedząc, że ich pociecha jest widoczna na drodze. Niestety wiedzą też, że przekonanie malucha do odblasku jest trudne. Jak przekonać dziecko do noszenia odblasków?

Co może zrobić rodzic, by przekonać dziecko do noszenia odblasków?

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak zachęcić dziecko do noszenia odblasków, to poniżej znajdziesz kilka przydatnych rozwiązań, które sprawią, że maluch chętnie będzie po nie sięgał.

Zanim zaczniesz wymagać od dziecka konieczności zakładania odblasków, zadbaj o siebie. Wymagając od dzieci należy dawać im odpowiedni przykład ? trudno przekonać malucha, jeśli widzi, że rodzic nie korzysta z odblasków. Dodatkowo, działanie to sprawia, że maluch nie traktuje odblasków jako przykrego obowiązku, ale naturalnego elementu wyposażenia podczas wyjścia.

Dobrym pomysłem jest również zainwestowanie w różne odblaski. Tak samo jak zabawkami, tak i odblaskami dzieci szybko się nudzą. Dostępne są obecnie odblaski w różnych formach, ale też o różnym designie. Dzięki temu można wybrać model inny na wyjście do szkoły, inny na spacer, inny na rower i jeszcze inny na wycieczki. Nie muszą to być za każdym razem kamizelki odblaskowe dla dzieci. Mogą to być odblaski czy elementy świetlne doczepiane do plecaka, takie jak breloki odblaskowe czy na zawieszki odblaskowe.

jak zachęcić dziecko do noszenia odblasków

Szeroki wybór odblasków pomaga zachęcić malucha do ich używania. Jeśli jednak nadal pojawiają się trudności, pozwól dziecku samodzielnie wybrać element odblaskowy, w który wyposaży się danego dnia. Może dziś bardziej przekona go opaska odblaskowa na rzep, niż kamizelka odblaskowa? A może spodoba mu się worek odblaskowy? Oczywiście nie chodzi o to, by dziecko miało nieskończenie ogromny wybór, jednak dawanie maluchowi kilka możliwości i branie pod uwagę jego zdania jest nieocenione w takich sytuacjach.

Nie należy również zapominać, że samo zachęcanie do noszenia odblasków nie wystarczy. Równie ważne jest tłumaczenie dziecku, dlaczego tak ważne jest używanie odblasków. Tak, jak edukować należy dzieci w zakresie zachowania, tak samo należy uczyć ich zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa. Wydawać by się mogło, że małe dzieci nie rozumieją jeszcze zbyt dużo, jednak nic bardziej mylnego. Pomocne jest tłumaczenie, jakie zagrożenia mogą wystąpić na drodze, ale też podawanie przykładów z wykorzystaniem ulubionych postaci z bajek. Jeśli jego ulubiony superbohater też nosi kamizelkę odblaskową, to z pewnością i on będzie chciał się w nią wyposażyć!

Jak zachęcić dziecko do noszenia odblasków? Powyższe sposoby z pewnością pomogą, jednak każdy rodzic z pewnością znajdzie indywidualne rozwiązanie, dopasowane do jego dziecka ? upodobań czy charakteru. Bez względu na sytuację, do tematu warto podejść spokojnie i cierpliwie ? czas jest najlepszym rozwiązaniem, przekonującym dziecko do wyrobienia nowych nawyków.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Bądź pierwszym który oceni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMIStrona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK