Jak należy dbać o swoje bezpieczeństwo podczas jazdy rowerem?

Opublikowane: 2023-03-23

Jazda na rowerze to świetny sposób na poprawę kondycji, ale też na szybkie, oszczędne i ekologiczne przemieszczanie się po mieście. Jednak jesienią i zimą oraz po prostu podczas jazdy po zmrok konieczne jest zadbanie o swoją widoczność. Poznaj 5 zasad, które zwiększą Twoje bezpieczeństwo na rowerze.

Bezpieczeństwo na rowerze w 5 krokach!

Noś i zamontuj odblaski na rowerze

Jazda na rowerze po zmroku jest niebezpieczna o każdej porze roku, ale gdy do tego dojdą jeszcze niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak mgła, deszcz czy śnieg, ryzyko zwiększa się jeszcze bardziej.

Dlatego bardzo ważne jest to, aby rowerzysta był wyposażony w odblaski zarówno na bluzce czy na kurtce, jak i na rowerze. Zwiększając szansę na to, że kierowcy samochodów Cię dostrzegą, sprawiasz, że będziesz mógł poczuć się bezpiecznie na rowerze nawet o zmroku.

Szczególnie warto założyć kamizelkę odblaskową oraz opaskę odblaskową. Na rowerze warto zamontować specjalny rękaw odblaskowy, który montuje się na ramie. Jeśli jedziesz na rowerze z dzieckiem, to zaopatrz go w szelki odblaskowe dla dzieci.

Jeśli to możliwe wybieraj drogi rowerowe

W trudnych warunkach oraz w miejscach o dużym nasileniu ruchu drogowego znaczenie rozsądniejszym rozwiązaniem jest jazda drogami rowerowymi, zamiast jezdnią. Dlatego też sprawdź przy pomocy Google Maps lub innych aplikacji, gdzie w Twoim mieście są drogi rowerowe i sprawdź, czy możesz przy ich pomocy dojechać do wyznaczonego celu.

Istnieją też sytuacje, gdy rowerzysta może jechać chodnikiem. Dotyczy to sytuacji, gdy:

  • dorosły opiekuje się dzieckiem, które nie skończyło jeszcze 10 lat i również porusza się na rowerze,
  • na drodze panują bardzo trudne warunki atmosferyczne,
  • zostają spełnione wszystkie 3 warunki ? brakuje w pobliżu drogi rowerowej, chodnik ma min. 2 metry szerokości, a dozwolona prędkość na drodze przekracza 50 km/h.

bezpieczeństwo na rowerze

Pamiętaj o włączeniu świateł rowerowych

Rowerzysta ma obowiązek włączyć światła po zmroku, a także, gdy widoczność na drodze jest znacząco osłabiona. Dzięki temu bezpieczeństwo na rowerze staje się znacznie większe.

Kluczowe jest to, abyś zaopatrzył swój rower w 3 rodzaje świateł:

  • przynajmniej jedno światło przednie w kolorze białym bądź żółtym,
  • przynajmniej jedno światło odblaskowe tylne w kolorze czerwonym,
  • przynajmniej jedno światło tylne białe, które powinno świecić w trybie ciągłym lub też migającym.

Załóż kask

Gdy chcesz poczuć się dość bezpiecznie na rowerze, musisz zadbać o odpowiednie wyposażenie. Noszenie kasku na głowie w trakcie jazdy na rowerze to absolutna podstawa. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. W razie upadku lub wypadku głowa jest szczególnie narażona na niebezpieczeństwo, dlatego jak tylko to możliwe, należy ją chronić. Poza tym dobrym pomysłem jest również założenie ochraniaczy na kolana i łokcie, które także są narażone.

Regularnie sprawdzaj stan roweru

Duży wpływ na bezpieczeństwo na rowerze ma również tak z pozoru oczywista kwestia, jak stan techniczny roweru. Nadal wiele osób zapomina o regularnych przeglądach po sezonie zimowym. To błąd, który może narazić Cię na spore niebezpieczeństwo. Dlatego regularnie min. co kwartał sprawdzaj stan układu hamulcowego ? klocków i linek hamulcowych, a także zajmij się czyszczeniem oraz smarowanie łańcucha i zębatki.

Koniecznie stosuj wszystkie 5 zasad podczas jazdy na rowerze, szczególnie po zmroku. Odblaski na rower oraz niezbędne wyposażenie pozwoli Ci zwiększyć bezpieczeństwo podczas jazdy. Nie zapomnij jednak o absolutnej podstawie, czyli o poznaniu zasad ruchu drogowego, znaków drogowych i o stosowaniu ich w praktyce.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Bądź pierwszym który oceni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMIStrona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK