Jak bardzo odblaski poprawiają nasze bezpieczeństwo?

Opublikowane: 2023-02-24

Jesień i zima to szczególny czas, gdy poruszanie się po drogach jest jeszcze bardziej niebezpieczne, szczególnie dla pieszych i rowerzystów. Po zmierzchu, który w tym czasie zapada wyjątkowo szybko, widoczność dla kierowców samochodów jest znacznie ograniczona. Aby bezpiecznie poruszać się po drodze w terenie zabudowanym, jak i poza nim, trzeba zaopatrzyć się w odblaski. Jak bardzo odblaski poprawiają nasze bezpieczeństwo? Wyjaśniamy poniżej.

Odblaski – obowiązkowe czy nie?

Odblaski, różnego rodzaju, czyli np.

mogą być noszone na różnych częściach ciała ? plecach, ramionach, kolanach czy kostkach. Ich obecność na wierzchniej odzieży znacznie zwiększa bezpieczeństwo pieszych na drodze. Jeśli zastanawiasz się, jak bardzo odblaski poprawiają bezpieczeństwo, to musisz wiedzieć, że zwiększają one widoczność aż siedmiokrotnie!

Noszenie odblasków jest niezwykle ważne. Zgodnie z raportami Komendy Głównej Policji w Polsce rocznie kilka tysięcy dzieci bierze udział w różnego rodzaju wypadkach drogowych, większość z nich zostaje rannych, aczkolwiek dziesiątki przypadków kończą się śmiercią. Niestety, przeważającą większość ofiar śmiertelnych stanowią piesi.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien nosić odblaski. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dzięki tak zwiększonej widoczności ryzyko niezauważenia pieszego jest znacznie mniejsze. Pieszy, który nie ma elementów odblaskowych, może zostać zauważony z odległości 20 metrów. W przypadku gdy jest on wyposażony w kamizelkę bądź inne odblaski, może być zauważony nawet z odległości 300 metrów – to pozwala kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Odblaski poprawiają bezpieczeństwo – jakie warto wybrać?

Jak już wspomniano, za elementy odblaskowe uznaje się różnego rodzaju kamizelki, smycze czy inne gadżety przypinane do ubrania bądź plecaka. Największy ich wybór można znaleźć w sklepach z odblaskami i odzieżą BHP, ale są one też dostępne w różnego rodzaju sklepach sportowych, a nawet na stacjach benzynowych. Co ciekawe, producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dzieci, przygotowali dla nich różnego rodzaju odblaski w kształcie zwierzątek czy postaci z bajek, które mają zachęcić najmłodszych do ich użytkowania. Wybierając odpowiednie odblaski, warto jednak pamiętać, by wybrać modele dobrej jakości, najlepiej z certyfikatem. Mają one bowiem potwierdzone parametry, szczególnie współczynnik odblasku, który odpowiada za właściwą widoczność pieszych i rowerzystów na drodze po zmroku.

Największym odblaskiem jest kamizelka, która dzięki dużej powierzchni sprawia, że pieszy jest najbardziej widoczny. Nie wystarczy wyposażyć się w jeden mały odblask. Najlepiej nosić kilka elementów odblaskowych – na ramieniu i na nogawce. Wówczas prawdopodobieństwo zauważenia dziecka czy też dorosłego jest znacznie większe.

Zwiększ bezpieczeństwo dziecka dzięki odblaskom

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko zawsze będzie mieć odblask przy sobie, warto zainwestować w taki model, który będzie mu się podobał. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie dziecka ze sobą i wspólne wybranie gadżetu odblaskowego. Jako rodzic możesz na stałe przyczepić go do plecaka czy kurtki – dzięki temu będziesz mieć pewność, że zawieszka odblaskowa nie zostanie zgubiona.

Jeśli Twoje dziecko nie jest chętne do noszenia odblasków, możesz zawsze spróbować zainwestować w maskotkę uszytą z odblaskowych materiałów. Ulubiona postać z bajki czy miś z pewnością zadbają o bezpieczeństwo Twojego malucha, a jednocześnie sprawią, że jeśli staną się ulubioną maskotką dziecka, ten nie opuści go na krok. Można to wykorzystać jako sposób na przekonanie dziecka do stosowania odblasków, ale też do wytłumaczenia mu, jak bardzo odblaski poprawiają nasze bezpieczeństwo.

Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule, jak zachęcić dziecko do noszenia odblasków. Zachęcamy też do przeczytania porad dotyczących tego, jak zachować bezpieczeństwo na drodze.

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. Vote count: 1

Bądź pierwszym który oceni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMIStrona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK