Ile trzeba mieć kamizelek odblaskowych w samochodzie?

Opublikowane: 2022-08-31

Dobra widoczność na drodze to podstawa ? tym bardziej, gdy doszło do wypadku drogowego i musisz wysiąść z samochodu o zmroku, a później wyłożyć na jezdni trójkąt ostrzegawczy. W takich sytuacjach Twoje bezpieczeństwo jest bardzo ważne, a zarazem dość zagrożone. Szczególnie na słabo oświetlonych drogach. Wtedy warto założyć odblaski. Zatem sprawdź, ile kamizelek odblaskowych trzeba mieć w samochodzie!

Ile kamizelek w samochodzie w Polsce trzeba mieć?

Zwróć uwagę na to, że polskie przepisy nie wymagają od Ciebie posiadania kamizelki odblaskowej na wyposażeniu samochodu. Dlatego jej brak nie skończy się dla Ciebie mandatem, a tym samym punktami karnymi lub karą finansową. Pamiętaj jednak o tym, że choć przepisy nie nakładają na Ciebie takiej konieczności, to jednak praktyka i doświadczenie wskazują na to, że warto mieć odblaski w aucie. Właśnie z tego powodu nie zawsze należy ograniczać się jedynie do tego, ile kamizelek w samochodzie w Polsce należy mieć. Zamiast tego kieruj się faktyczną potrzebą. Dzięki temu skutecznie zadbasz o swoje bezpieczeństwo w razie awarii pojazdu, wypadku lub złej pogody np. mgły. W ten sposób będziesz mógł wyjść z samochodu, a jednocześnie zyskasz pewność, że jesteś widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

ile kamizelek odblaskowych w samochodzie w polsce

Ile kamizelek odblaskowych w samochodzie za granicą?

Niezwykle ważne jest dostosowanie się do reguł drogowych, jakie obowiązują w kraju, do którego jedziesz. Dlatego, nawet jeśli w Polsce kamizelki odblaskowe nie są obowiązkowe, jako wyposażenie pojazdu, to w wielu miejscach na świecie ich brak może skończyć się dla Ciebie naprawdę sporym mandatem. Właśnie z tego powodu kluczowe znaczenie ma to, żebyś dowiedział się, ile kamizelek odblaskowych w samochodzie trzeba mieć w kraju, który odwiedzasz.
Zwróć także uwagę na to, że dokładna liczba kamizelek odblaskowych wymaganych przez dany kraj nie zawsze ogranicza się tylko do jednej sztuki – przeznaczonej dla kierowcy. Bardzo często przepisy nakazują posiadanie również odblasków dla współpasażerów. Wówczas sytuacja jest dość elastyczna i jest uzależniona od tego, ile osób przewozisz w aucie. Warto, niezależnie od obowiązujących w danym kraju zasad, zaopatrzyć się w specjalne kamizelki odblaskowe dla dzieci.

W jakich krajach kamizelka odblaskowa w aucie jest obowiązkowa?

Obowiązek posiadania kamizelki odblaskowej dotyczy wielu krajów europejskich. Szczególnie mocno te przepisy są respektowane w Niemczech, Luksemburgu, Austrii, Bułgarii, Belgii, Chorwacji, Czechach, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Norwegii, Portugalii, Słowenii, we Włoszech, a także na Węgrzech, Litwie i Słowacji. W zależności od konkretnego państwa mandat może wynieść od 14 do nawet 1400 euro. Nie zapomnij także o tym, że kara może odnosić się nie tylko do braku kamizelek odblaskowych, ale również posiadania zbyt małej ilości tych akcesoriów. W tym przypadku również zasady są dość indywidualne, więc zapoznaj się z nimi jeszcze zanim przekroczysz granicę.

Gdzie należy przechowywać odblaski w samochodzie?

Niezwykle istotne jest to, żeby kamizelki odblaskowe zawsze znajdowały się blisko kierowcy i pasażerów. Dzięki temu w każdej chwili można po nie sięgnąć, ubrać oraz zwiększyć swoje bezpieczeństwo po wyjściu z pojazdu. Dlatego odblaski powinny znaleźć się zarówno przy przednich siedzeniach, jak i obok tylnych. Wtedy w razie wypadku lub zasłabnięcia przez kierowcę, pasażerowie nadal będą mieć dostęp do tych akcesoriów. Pamiętaj również o tym, że w razie kontroli za granicą policjanci mogą wymagać od Ciebie pokazania miejsca, w którym przechowujesz kamizelki odblaskowe, więc jeszcze przed wyruszeniem w drogę koniecznie sprawdź, gdzie je włożyłeś.

Czy ten post był pomocny?

2,7 / 5. Vote count: 34

Bądź pierwszym który oceni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMIStrona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK