Gdzie trzeba nosić odblaski? Wskazówki dla pieszych i rowerzystów

Opublikowane: 2021-10-26

Noszenie odblasków to bezwzględnie jeden z najskuteczniejszych i zarazem najprostszych sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa zarówno sobie, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego. Mimo to wiele osób wzbrania się przed tym lub zwyczajnie nie wie, w jakich konkretnie warunkach noszenie odblasków jest wymagane przez polskie prawo. Czy w terenie zabudowanym trzeba mieć odblask? I co jeśli jestem rowerzystom, nie pieszym? Czy wówczas światła roweru wystarczą? Gdzie trzeba nosić odblaski? Potrzebuję kamizelki, czy wystarczy odblaskowy brelok albo opaska? W niniejszym wpisie odpowiemy na wszystkie najbardziej palące pytania związane z odblaskami.

Gdzie trzeba nosić odblaski?

To jedno z najbardziej fundamentalnych pytań. Paradoksalnie nie każdy zna na nie odpowiedź, a polskie prawo mówi wprost: obowiązek noszenia odblasków dotyczy każdego, po zmroku poza terenem zabudowanym. Z tego nakazu zwolnione są wyłącznie osoby poruszające się po zmierzchu chodnikiem lub w strefie zamieszkania. Czy oznacza to, że w terenie zabudowanym, ale w miejscach kiepsko oświetlonych, nie warto korzystać z odblasków? W żadnym wypadku. Przepisy są tak naprawdę absolutnym minimum. W rzeczywistości najbezpieczniej dla wszystkich uczestników ruchu drogowego byłoby gdyby każdy po zmroku nosił odblaski, niezależnie od poziomu oświetlenia wokół czy statusu zabudowania okolicy. Poruszając się po chodniku w terenie zabudowanym, nie musimy mieć na sobie odblasków, ale jest to zdecydowanie zalecane mimo wszystko przez większość służb i specjalistów. Biorąc pod uwagę, jak niewiele kosztuje bezpieczeństwo w tym wypadku, nie warto ryzykować.

Jak bezpiecznie nosić odblaski

Jeśli chcesz być widoczny, wyposaż się przynajmniej w odblaskową opaskę i umieść ją na ciele od strony drogi, przy której się poruszasz. Jeśli idziesz wzdłuż drogi bez chodnika, zgodnie z zasadami powinieneś wybrać lewe pobocze, a odblaski umieścić po prawej stronie ciała, na kostce czy ramieniu. Bardzo sprytnym rozwiązaniem są także worki odblaskowe, pozwalające być widocznym niezależnie od strony, ale absolutnie najlepszym rozwiązaniem pozostają kamizelki odblaskowe – uniwersalne i zapewniające maksymalną widoczność niezależnie od jakichkolwiek czynników. Obowiązek noszenia odblasków i zapisy prawne to jedno, ale o wszystkim ostatecznie powinien decydować zdrowy rozsądek.

gdzie nosić odblaski

Czy rowerzystów obowiązują te same zasady?

Gdzie trzeba nosić odblaski po zmierzchu, poruszając się na rowerze? Trudno na drodze przeoczyć samochód, ale pozbawione świateł i odblasków rowery – już zdecydowanie łatwiej. Dla bezpieczeństwa wszystkich najlepiej jest, gdy rower poza podstawowymi, wymaganymi prawnie światłami przednimi i tylnymi posiada także dodatkowe odblaski, a rowerzysta jest wyposażony w kamizelkę odblaskową – niezależnie od tego, czy jest w terenie zabudowanym, czy poza nim. Choć przepisy regulują jedynie konieczność posiadania sprawnych świateł rowerowych, to warto mieć na uwadze, że po zmroku rowerzyści są objęci tymi samymi przepisami co piesi, dlatego poza terenem zabudowanym także rowerzysta musi posiadać elementy odblaskowe. Gdzie nosić odblaski jeżdżąc na rowerze? Tutaj jedyną skuteczną formą zapewnienia sobie odpowiedniej widoczności są kamizelki odblaskowe, zapewniające rowerzyście widoczność z dalekiej odległości, nawet gdy porusza się on z dużą prędkością. Dodatkowo dobrą praktyką jest posiadanie kolorowych ubrań z elementami odblaskowymi, które jeszcze bardziej poprawiają widoczność. Sprawdź też, jak wygląda obowiązek noszenia kamizelek odblaskowych przez rowerzystów!

Przede wszystkim: rozsądek

Czy w terenie zabudowanym trzeba mieć odblask? Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Niezależnie od tego, co reguluje prawo, bycie widocznym na drodze daje kierowcom czas na reakcję, a wszystkim uczestnikom ruchu drogowego zapewnia większe bezpieczeństwo. Także w trudnych warunkach pogodowych czy poruszając się po nieoświetlonych drogach, należy mieć na uwadze, że kierowca ma bardzo ograniczone pole widzenia i należy zachować szczególną ostrożność.

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. Vote count: 1

Bądź pierwszym który oceni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMIStrona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK