Dlaczego elementy odblaskowe są dobrze widoczne?

Opublikowane: 2022-12-19

Czy wiesz, że to koty zainspirowały do stworzenia pierwszych odblasków? Historia tych gadżetów ma ponad 100 lat, a wszystko zaczęło się od tego, że naukowcy dostrzegli zjawisko odbijania się światła w oczach kotów. Te zwierzęta słyną z nocnego trybu życia, a warstwa wyściełająca w oczach pozwala im na widzenie w ciemności. Przekonaj się, dlaczego elementy odblaskowe są dobrze widoczne i odkryj sekret ich konstrukcji!

Dlaczego elementy odblaskowe są dobrze widoczne dla kierowców?

Dobra widoczność na drodze to podstawa, dlatego piesi, sportowcy, kierowcy hulajnóg, rowerów oraz inni uczestnicy ruchu powinni pamiętać o tym, jak ważną funkcję pełnią elementy odblaskowe. Warto zawieszać je w różnych miejscach – nie tylko na tornistrze, torebce i kurtce, ale również na wózku dziecięcym oraz psiej obroży. Wtedy sposób działania tego gadżetu zapewni Ci maksymalną widoczność – sprawdź, jakie zjawiska za to odpowiadają.

Działają niczym lustro

Skuteczność odblasków ma związek z fizyką i zjawiskiem odbijania się światła. Dokładny sposób działania jest uzależniony od tego, jaki kształt ma dana struktura. Ważne są również cechy konkretnego materiału. Interesuje Cię, dlaczego elementy odblaskowe są dobrze widoczne? Zatem weź pod uwagę fakt, iż światło odbija się od reflektorów samochodowych w kierunku źródła, jak od lustra. Siła tych promieni jest tak mocna, że wydaje się, jakby to same odblaski świeciły własnym światłem. Jednak nic takiego się nie dzieje.

Wykorzystany materiał

Zastanawiasz się, dlaczego elementy odblaskowe są dobrze widoczne dla kierowców? Ogromne znaczenie ma rodzaj wykorzystywanego materiału. Większość modeli jest wykonana z tworzywa, które odbija światło lub je przepuszcza. Pozwala to na oświetlenie tego gadżetu i zwiększenie widoczności po zmroku.

dlaczego elementy odblaskowe są dobrze widoczne

Zauważ, że najczęściej stosowany jest mikropryzmat i niewielkie szklane kulki, które wyróżniają się bardzo skutecznym odbijaniem padającego światła. W przypadku mikropryzmatów promienie odbijają się od jednej powierzchni pryzmatu, następnie uderzają w drugą ścianę, a później wracają w pierwotnym kierunku. Nieco inny jest sposób działania tych gadżetów, jeśli są zbudowane ze szklanych kulek, ponieważ to małe soczewki i to właśnie od nich odbija się światło. W takim przypadku wiązka światła załamuje się, odbija od jej dna, a na koniec wychodzi z soczewki i znów się załamuje.

Kierunek odbicia światła

Warto zaznaczyć, że konstrukcja i materiał, z jakiego są wykonane elementy odblaskowe, to nie są jedyne cechy, poprawiające widoczność. Kluczowe znaczenie ma również kierunek odbicia się światła. Promienie wracają praktycznie w to samo miejsce, z którego przybyły. Dzięki temu to właśnie w pobliżu źródła światła najlepiej widoczny jest odblask. Tym samym masz pewność, że kierowca samochodu szybko Cię dostrzeże.

Co zapewniają elementy odblaskowe?

Specjaliści podkreślają, że po zmroku piesi są mało widoczni dla kierowców. Tak naprawdę są w stanie Cię dostrzec dopiero z odległości 30 metrów. Weź pod uwagę to, że przy jeździe z prędkością 50 km/h hamowanie zajmuje ok. 20 metrów. W takim przypadku pozostaje naprawdę niewielki margines błędu. Poza tym kluczowe znaczenie ma również stan nawierzchni, czas reakcji kierowcy oraz Twoje zachowanie. Dla porównania nosząc odblaski, w dużym stopniu poprawisz swoje bezpieczeństwo, ponieważ jesteś widoczny nawet z odległości 150 metrów. Tym samym nawet przy przekroczeniu dozwolonej prędkości, kierujący pojazdem jest w stanie zahamować w odpowiednim momencie.

Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym artykule, w którym tłumaczymy, jak działają odblaski.

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. Vote count: 1

Bądź pierwszym który oceni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI



Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK