Co zrobić, aby droga z domu do szkoły była bezpieczna? 5 zasad

Opublikowane: 2022-04-19

Bezpieczeństwo Twojego dziecka w trakcie drogi do domu ze szkoły to sprawa fundamentalna. Trudno przewidzieć różne sytuacje, które mogą wydarzyć się na jezdni czy na chodniku. Dlatego kluczowe staje się to, aby przede wszystkim dziecko wiedziało, jak się zachować podczas drogi do domu, o czym musi pamiętać i czego unikać. Wtedy zyska pełną wiedzę o tym, co zrobić, aby droga z domu do szkoły była bezpieczna.

Bezpieczna droga do szkoły ? zasady dla każdego ucznia

Poświęć czas na rozmowę z dzieckiem

Zanim pozwolisz dziecku samodzielnie wracać do domu ze szkoły, koniecznie poświęć trochę czasu na wyjaśnienie zagrożeń i prawidłowych zachowań. Wyjaśnij następujące kwestie:

  • czym jest zebra
  • że należy przechodzić na zielonym świetle, a poczekać w wyznaczonym miejscu, gdy zapala się światło czerwone,
  • jak powinno przebiegać prawidłowe przechodzenie przez pasy bez sygnalizacji ? najpierw trzeba spojrzeć w lewo, później w prawo i znów w lewo, aby przejść na druga stronę jezdni,
  • jak niebezpieczne jest chodzenie po ulicy,
  • że należy zachować kontakt wzrokowy z kierowcą i zasygnalizować dłonią, że chcemy przejść na drugą stronę,
  • o konieczności trzymania się prawej strony chodnika czy ewentualnie pobocza itd.

Bardzo ważne jest to, aby dziecko wiedziało, że zabawa czy przepychanki przy ulicy są dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Nie chodzi o to, aby przestraszyć malucha, a raczej, by wyjaśnić, jakich zachowań powinien się wystrzegać.

Przećwiczcie prawidłowe zachowania

Teoria to za mało. Musisz też pokazać dziecku, jak powinna wyglądać bezpieczna droga do szkoły. W tym celu na początku niezbędne jest odbieranie malucha ze szkoły i chodzenie z nim pieszo trasą, którą później będzie musiał pokonywać już samodzielnie lub w towarzystwie rówieśników. Podczas drogi odnieś się do wcześniejszej rozmowy, aby dziecko było bardziej czujne np. w trakcie przechodzenia na drugą stronę jezdni. Takie ćwiczenia sprawią, że bezpieczna droga do szkoły stanie się możliwa.

co zrobić aby droga z domu do szkoły była bezpieczna

Wybierzcie najbezpieczniejszą trasę

Być może do szkoły można dojść różnymi ścieżkami. Warto zatem jeszcze przeanalizować, która opcja zapewni największe bezpieczeństwo. Nie zawsze najkrótsza opcja jest najlepsza, gdyż może zawierać większą liczbę przejść dla pieszych, gorsze oświetlenie czy też być zbyt odosobnione lub przeciwnie natężenie ruchu bywa tam zbyt duże.

Zadbaj o widoczność

Co zrobić, aby droga z domu do szkoły była bezpieczna? Niezbędne będzie też zadbanie o widoczność dziecka, aby niezależnie od pogody, oświetlenia czy godziny, nadjeżdżający rowerzyści czy kierowcy samochodów, mogli go dojrzeć. W tym celu najlepiej sprawdzą się odblaski. Przypnij zawieszki odblaskowe do tornistra lub naklejki do kurtki. Możesz też postawić na plecak odblaskowy czy też czapkę dla dziecka, która ma już wszyte odblaski. Jeśli Twoja pociecha wraca do domu rowerem, to niezbędna będzie kamizelka odblaskowa dla dzieci.

Autobus jest najbezpieczniejszy

Bezpieczna droga do szkoły może odbywać się również autobusem. Często uznaje się, że to nawet najlepsze rozwiązanie, szczególnie gdy przystanek znajduje się blisko domu oraz tuż obok szkoły. Najważniejsze jest to, aby dziecko znało kilka zasad ? najbezpieczniejsze są miejsca siedzące, chyba że w autobusie znajduje się starsza osoba, wtedy należy ustąpić jej miejsca i trzymać się uchwytów lub poręczy.

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi Twoje dziecko będziesz wiedziało, jak powinna wyglądać bezpieczna droga do szkoły, a Ty dowiesz się, jakie zasady musisz mu przekazać.

Czy ten post był pomocny?

1 / 5. Vote count: 1

Bądź pierwszym który oceni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMIStrona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK