Co może grozić za brak odblasku?

Opublikowane: 2022-11-25

Noszenie odblasków ma przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Szczególnie powinni o tym pamiętać piesi i rowerzyści, ponieważ odpowiedni ubiór pozwoli Cię dostrzec nawet z odległości kilku metrów. W niektórych przypadkach to obowiązek i możesz otrzymać mandat za brak odblasku ? sprawdź, w jakich sytuacjach jest to konieczne.

Czym grozi brak odblasku?

Podstawą prawną jest Art. 11 ust. 4a i 5 ustawy z 20 czerwca 1997 r ? Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r poz 1137 z późn. zm.) ? to właśnie te przepisy wskazują na to, co grozi Ci za brak odblasku.

Mandat zazwyczaj wynosi 100 zł i dotyczy osób poruszających się poza terenem zabudowany bez odblasków. To maksymalna kwota, dlatego niekiedy policjanci decydują się na łagodniejszą karę.

Zauważ, że oprócz konsekwencji finansowych brak odblasku może mieć też inne skutki. W końcu przepisy nakazują ich noszenie ze względu na bezpieczeństwo na drodze. Jeśli nie masz stroju odblaskowego bądź dodatkowych akcesoriów, to narażasz swoje życie i zdrowie. Gdy masz ciemne ubranie, to jesteś widoczny z niewielkiej odległości ? wynosi zaledwie 40 m. Zapewnia to bardzo mało czasu na reakcję, a dodatkowym utrudnieniem mogą być warunki panujące na drodze.

W przypadku, gdy będziesz mieć założone odblaski, to Twoja widoczność zwiększa się do 150 m, a taka odległość zapewnia kierowcy wystarczającą ilość czasu na reakcję ? hamowanie czy bezpieczne omijanie.

Brak odblasku ? mandat dla robotników

Zwróć uwagę na to, że obowiązek noszenia odblasków nie ogranicza się jedynie do pieszych i rowerzystów. Dotyczy to również osób wykonujących roboty bądź inne czynności na drodze. Tacy pracownicy są zobowiązani do noszenia elementów odblaskowych. Zazwyczaj noszą specjalne kurtki, kamizelki bądź spodnie. W takim przypadku kara za brak odblasku wynosi 150 zł.

Pamiętaj, że osobami wykonującymi inne czynności na drodze mogą być kierowcy, którzy np. wyszli z pojazdu, żeby wyciągnąć trójkąt ostrzegawczy bądź wezwać pomoc, bo w samochodzie doszło do awarii. Jeśli wysiądziesz z auta poza terenem zabudowanym, to grozi Ci mandat za brak odblasku, dlatego zawsze warto mieć kamizelkę odblaskową na wyposażeniu samochodu. Wówczas będziesz mógł w bezpieczny sposób zajrzeć pod maskę.

kara za brak odblasku

Kiedy noszenie odblasków jest obowiązkowe?

Wiesz już, czym grozi brak odblasku, ale powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że ten obowiązek dotyczy szczególnych sytuacji, gdy konieczna jest jeszcze większa dbałość o bezpieczeństwo. Przepisy wyraźnie wskazują na to, że noszenie odblasków jest wymagane u pieszych, poruszających się poza terenem zabudowanym po zmroku ? zostało to zapisane w Prawie o ruchu drogowym. Poza tym odblaski muszą być widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego ? szczególnie dla kierowców. Jeśli po trasie przemieszcza się kolumna pieszych, to ten obowiązek przypada osobom znajdującym się po lewej stronie ? z przodu i z tyłu kolumny. Wyjątek stanowią piesi, poruszający się po drodze, która jest przeznaczona jedynie dla pieszych.

Jak powinny wyglądać odblaski?

Przepisy nie regulują tego, jak mają wyglądać odblaski. Ważne jest po prostu to, żeby te elementy znajdowały się w widocznym miejscu ? wówczas z pewnością nie czeka Cię kara za brak odblasku. Dlatego możesz sam zdecydować, czy wolisz odzież z elementami odblaskowymi, a może przyczepisz brelok odblaskowy do torebki lub plecaka. Ciekawym rozwiązaniem są też samozaciskowe opaski odblaskowe bądź naklejki odblaskowe.

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. Vote count: 1

Bądź pierwszym który oceni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMIStrona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK